Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 34 gość(ci) i 2 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

10247286
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

muzyka klasyczna, współczesna, rozrywowa
[ muzyka klasyczna, współczesna, rozrywowa ]

·Wiolonczela w roli głównej. Filharmonia Łódzka
·Elektroniczna Jesień
·Ofensywa Moribund-a
·Festiwal Jazzowy Sen Nocy Letniej rozpoczęty!
·Chopiniada w Puszczykowie
·Dreamerion
·VI Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej „Jedność Muzyczna Europy 2009”
·VI Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej „Jedność Muzyczna Europy 2009”
·Teatr Wielki - IX Festiwal Hoffmannowski

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
Czułość i sarkazm Virginii Woolf
Wysłano dnia 29-10-2008 o godz. 18:39:49
Temat: Proza, poezja, inne
Proza, poezja, inne

MIĘDZY AKTAMI, VIRGINIA WOOLF To książka wielopoziomowa, bardzo bogata literacko. Oparta na koncepcie podwójnej narracji, przy czym żadna z tych narracji nie jest tradycyjna.

Wydany w zeszłym roku znakomity "Dziennik" Woolf pozwolił wyjść poza szablonowe wyobrażenie na temat jednej z największych przedstawicielek literatury modernistycznej. Czytelnik, który siadał do lektury z przesądami, powoli odrzucał powierzchowne etykietki: wariatka, lesbijka, histeryczka. Zdawał sobie sprawę, że obcuje z autorką nieprzeciętną, która posiada zjawiskowy zestaw cech pozwalających jej opisywać świat głęboko i ironicznie, lekko i z powagą. Do tego to pisarka awangardowo operująca językiem, odważna.

Jej "Fale" czy wydane właśnie "Między aktami" to eksperymenty literackie. "Dziennik" doskonale z angielskiego przełożyła Magda Heydel. Teraz przyszła kolej na "Między aktami" - satyryczną, a jednocześnie liryczną panoramę społeczeństwa angielskiego czasów II wojny światowej.

To książka wielopoziomowa, bardzo bogata literacko. Oparta na koncepcie podwójnej narracji, przy czym żadna z tych narracji nie jest tradycyjna. Czasem w obrębie jednego akapitu śledzimy tok myślenia kilku osób, a kto jest kim, dowiadujemy się jedynie z kontekstu.

Wielbiciele Woolf wiedzieli, jak różnie potrafi pisać - precyzyjnie, naukowo, kiedy pisze eseje czy teksty krytyczne, zmysłowo i lirycznie, kiedy konstruuje powieści. Właśnie to wręcz erotyczne umiłowanie detalu, to rozsmakowanie w fakturach materii i kwiatów, dźwiękach filiżanek, dojmujących zapachach domu i łąki uderza w "Między aktami" najbardziej. Pozwala widzieć Woolf w innym świetle - jako osobę cieszącą się życiem, dostrzegającą nawet drobne, "darmowe" przyjemności. Trudno ją jednak posądzić o hedonizm, znosi go wszechobecna w "Między aktami" satyra, która sprawia, że nie jesteśmy pewni, czy autorka potępia drobnomieszczaństwo swoich bohaterów, śmieje się z nich, czy też z nimi utożsamia.

"Między aktami" to powieść wysmakowana - zmysłowa i liryczna, a jednak zgryźliwa i gorzka, podszyta mrokiem, który zwiastują nieoczekiwani goście i groźne dźwięki przelatujących samolotów. Wokół szykujących się do obejrzenia wiejskiego spektaklu bohaterów czai się wojna sprawiająca, że drobnomieszczańskie czynności wydają się niewłaściwe, absurdalne. Ale Woolf co chwilę przełamuje schemat tworzenia panoramy społecznej i przygląda się ludziom z bliska, nieraz z czułością i zrozumieniem, nie tylko obnażając ich słabości i wady.

Tak jak w "Dziennikach" - przenikliwość i ironia pisarki, to jak piętnuje hipokryzję, obojętność społeczeństwa, jak prześwietla i nazywa społeczne gry - sprawiają, że bliżej przyglądamy się sobie. Podobnie jak Woolf, która, jak wiemy, równie surowa bywała dla siebie. Ale ten sposób widzenia świata w całej jego wyrazistości, bez złudzeń i łatwych pocieszeń przygnębiał pisarkę. "Czemu ja nie mogę należeć do publiczności i przyglądać się temu, co się dzieje na scenie; zawsze muszę być osobno i przyglądać się publiczności" - pisała z goryczą.

Ale to właśnie dzięki tej wyjątkowej percepcji dostajemy powieść niejednoznaczną i zagadkową, jaka mogła wyjść jedynie spod pióra Virginii Woolf.

Między aktami
Virginia Woolf
przeł. Magda Heydel
Wydawnictwo Literackie, Kraków


Agnieszka Wolny-Hamkało Gazeta Wyborcza

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)

 
Pokrewne linki
· Więcej o Proza, poezja, inne
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Proza, poezja, inne:
New Polish Nude Photography


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Kategoria

Proza, poezja, inne

..

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund